۹ اصل مذاكره

اصل مذاکره و چگونه خوب حرف بزنیم؟
۱٫ زیاد سوال کردن
اگر بیش از حد سوال کنید، مکالمه شکل بازجویی به خود می‌گیرد. یا ممکن است اینطور به نظر برسد که شما چیز زیادی برای درمیان گذاشتن با طرف صحبتتان ندارید. بهتر است سوالاتتان را با چند جمله توضیحی مخلوط کنید. با ادامه یافتن مکالمه و پیش رفتن آن می‌توانید سوالات را نادیده گرفته و بگویید.

• آره، خیلی خوبه که آدم آخر هفته با دوستاش یه جا بره و خوب استراحت کنه. ما هم شاید این آخر هفته با بچه‌ها رفتین پارک و گلف بازی کردیم.
• چه خوب، ما هم ماه پیش با قایق یکی از دوستام رفتیم ماهیگیری. از این طعمه های ساکامورا برده بودیم. واقعاً طعمه های خوبی بودند.
و از همین جا مکالمه تان گسترش پیدا می‎کند و موضوعات دیگری مثل گلف، مزیت یا عیب انواع مختلف طعمه یا نوشیدنی مورد علاقه‌تان وارد بحث می شود.

۲٫ سکوت ناخوشایند
در مکالمه با کسی که تازه با او ملاقات کرده‌اید یا وقتی موضوعات همیشگی تمام شده باشد، سکوت بدی حکمفرما می‌شود. یا ممکن است از اینکه نمی‌دانید این سکوت چه دلیلی می‌تواند داشته باشد، عصبی شوید.
• هیچوقت بدون خواندن روزنامه از خانه خارج نشوید. وقتی در مکالمه‌ای موضوع کم آوردید، می‌توانید در مورد اخبار روز صحبت کنید.
• می‌توانید در مورد اتفاقاتی که در مهمانی که در آن هستید، نظر بدهید. مطمئناً همیشه در اطرافتان موضوعی برای صحبت کردن درمورد آن هست.
• وقتی فرد جدیدی را ملاقات می‌کنید، یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توانید با کمک آن از سرد شدن مکالمه جلوگیری کنید این است که احساس خودتان را وقتی با یکی از بهترین دوستانتان ملاقات می‌کنید، به خاطر آورید و تصور کنید که این فرد جدید هم یکی از بهترین دوستان شماست. البته حواستان باشد که زیاده‌روی نکنید چون ممکن است این فرد جدید علاقه نداشته باشد که در همان برخورد اول در آغوشش بگیرید و ماچ و بوسه‌اش کنید. درعوض با لبخند و رفتاری دوستانه و گرم با او برخورد کنید.

۳٫ طریقه بیان نامناسب
یکی از مهمترین مسائل در مکالمه این نیست که چه می‌گویید، این است که چطور آن حرف را بر زبان می‌آورید. تغییر در این رفتارها تفاوت عمده‌ای ایجاد می‌کند چون صدا و زبان بدن شما بخش مهمی از مکالمه را تشکیل می‌دهد.
• کمی آرامتر. وقتی از چیزی هیجان زده می‌شوید، معمولاً حرف زدنتان تندتر و تندتر می‌شود. سعی کنید کمی آرامتر شوید. به این طریق، گوش دادن برای مخاطبتان آسانتر شده و راحت‌تر صحبت‌هایتان را متوجه می‌شوند.
• صدایتان را بالا ببرید. نترسید و آنقدر بلند حرف بزنید که طرف مقابلتان بتواند به راحتی حرف‌های شما را بشنود
• روشن و واضح حرف بزنید. زیر لب من من نکنید.
• با احساس صحبت کنید. اگر با لحنی یکنواخت حرف بزنید کسی علاقه‌ای به دنبال کردن حرف شما را نخواهد داشت. طوری صحبت بکنید که احساستان در صدایتان منعکس شود.
• بین صحبت هایتان مکث کنید. اینکار باعث می‌شود مخاطب دقیقتر به صحبت‌هایتان گوش دهد.
• موقع حرف زدن کمی به سمت طرف مقابلتان خم شوید. اینکار تاثیر حرف‌هایتان را بیشتر می‌کند اما دقت کنید که در اینکار نیز اغراق نکنید

۴٫ پریدن وسط حرف دیگران
همه کسانی که در یک مکالمه شرکت می‌کنند باید به یک میزان فرصت حرف زدن داشته باشند. به هیچ عنوان وسط صحبت کسی، حرف او را قطع نکنید تا توجه مخاطبین را به خود جلب کنید. باید بتوانید بین حرف زدن و گوش کردن خود توازن ایجاد کنید.

۵٫ همیشه حق با شما باشد
به هیچ وجه سعی نکنید همیشه و در مورد هر موضوعی حق را به جانب خودتان بدانید. معمولاً مکالمات واقعاً یک بحث نیست و بهتر است اجازه بدهید حال و هوای خوب و دوستانه‌ای در آن جریان داشته باشد. اگر قرار باشد که در همه بحث‌ها شما برنده باشید، کسی چندان خوشحال نخواهد شد. پس به جای اینکار کمی عقب بنشینید، و تلاش کنید تا حال و هوای خوبی در گفتگویتان جریان یابد.

۶٫ صحبت کردن درمورد یک موضوع عجیب یا منفی
اگر در یک مهمانی یا جایی هستید که با کسی تازه روبه رو شده اید، بهتر است از پیش کشیدن بعضی موضوعات خودداری کنید. صحبت کردن درمورد وضعیت بد سلامتیتان یا رابطه بدتان با کسی، شغل بد و رئیس بداخلاقتان، قتل‌های زنجیره ای، زبان خاصی که فقط شما و یک نفر دیگر از آن سر در می آورد، یا هر چیز دیگری که انرژی مثبت جو را از بین می‌برد، موضوعاتی هستند که باید از آن‌ها اجتناب کنید. همچنین بهتر است حرف زدن درمورد سیاست و مذهب را هم برای گفتگوهای دوستانه‌تان بگذارید.

۷٫ خسته کننده بودن
بدون توجه به اطرافتان، ?? دقیقه بی‌وقفه حرف زدن در مورد ماشین جدیدتان اصلاً خوشایند به نظر نمی‌رسد. وقتی می‌بینید که مخاطبینتان کم کم حوصله‌شان سر می‌رود، باید آماده باشید که سریع موضوع را عوض کنید.
یک راه خوب برای اینکه همیشه موضوعاتی جالب برای صحبت کردن درمورد آن با دیگران داشته باشید، این است که زندگی جالب داشته باشید و روی مسائل مثبت زندگی متمرکز شوید. شروع نکنید درمورد شغلتان یا رئیستان غرغر کنید، هیچکس دوست ندارد این چیزها را بشنود. درعوض، درمورد آخرین مسافرتتان، یک خاطره جالب که یک روز موقع خرید برایتان اتفاق افتاده است، برنامه‌هایتان برای عیدی که در پیش است یا هر چیز جالب و بامزه صحبت کنید .
کاری که باید بکنید این است که طوری رفتار کنید که دیگران مجذوبتان شوند. با این روش خیلی راحت می‌توانید دوست پیدا کنید.
پس به جای اینکه در مکالمه‌تان با دیگران فقط به یک موضوع بچسبید و مدام تکرارش کنید، افق موضوعاتتان را کمی وسیع‌تر کنید و در مورد مسائل مختلف و جالب با مخاطبتان گفتگو کنید.

۸٫ متقابل رفتار نکردن
هر چه فکر می‌کنید را به زبان بیاورید و احساساتتان را مطرح کنید. وقتی کسی تجربه‌ای را با کسی درمیان می‌گذارد، شما هم باید در عوض یکی از تحربیات خودتان را با او شریک شوید. فقط روبه‌روی مخاطبتان نایستید و سرتان را تکان دهید یا جواب‌های کوتاه بدهید. وقتی کسی در مکالمه‌ای از خود مایه می‌گذارد، حتماً دوست دارد شما هم متقابلاً همین کار را بکنید.اینجا هم مثل سایر موقعیت‌های زندگی نمی‌توانید بایستید تا دیگران قدم اول را بردارند. اگر لازم بود، شما نفر اول باشید و حرف‌هایتان را با طرف مقابلتان در میان بگذارید.

۹٫ حرفی برای گفتن نداشتن
ممکن است احساس کنید که حرف زیادی برای گفتن ندارید. اما باید سعی کنید. خوب به حرف‌های طرف مقابل گوش کنید و به حرف‌هایی که می‌زند علاقه‌مند باشید. سوال کنید و جواب‌های مربوط و مناسب بدهید.
چشم‌هایتان را هم باز کنید. از مهارت‌های بیناییتان استفاده کرده و موضوعات جالبی را در اطرافتان برای حرف زدن پیدا کنید. هر روز روزنامه بخوانید و موضوعات جالب و مفید برای حرف زدن پیدا کنید.
روی زبان بدنتان و نحوه حرف زدنتان کار کنید و مهارت‌های محاوره‌ای خود را ارتقاء دهید.

آسان بگیرید. لازم نیست همه این کارها را یکجا یاد بگیرید و انجام دهید. اگر بخواهید همه این روش‌ها را یکدفعه استفاده کنید، مطمئناً گیج می‌شوید. دو سه مورد از این مهارت‌ها را انتخاب کرده و هر بار در مکالماتتان استفاده کنید. خیلی زود خواهید دید که به طور اتوماتیک و ناخودآگاه همه این رفتارها و مهارت‌ها را در مکالماتتان استفاده می‌کنید.

دكتر سید محسن علیزاده طباطبایی_مدرس اصول و فنون مذاكره_مدرس و مشاور مدیریت استراتژیك